Şirket nasıl kurulur?

Şirket kurma adımları nelerdir?

“Bir fikrim var, işimde uzmanım ama şirket nasıl kurulur bilmiyorum, şirket kurmak kaç gün sürer” diyen birçok girişimciden biriyseniz. , Maliyeti Ne Kadar, Sermaye Büyüklüğü ve Şirket Tipi Nasıl Belirlenir” başlıklı bu yazımız tam size göre! Yol haritanızı belirlemenize yardımcı olacak yazımız ile şirket kurmanın çeşitli aşamalarını bilinçli bir şekilde geçebilirsiniz.

Şirket kurarken ne kadar paraya ihtiyacın var?

Şirket kuruluş işlemleri ortalama iki ila üç gün içerisinde tamamlanmaktadır. Sermaye büyüklüğünün, şirket hayatını sürdürmek için yeterli gelir sağlayana kadar nakit ihtiyacını karşılamaya yeterli olması beklenir.

Asgari sermaye limitet şirket için 10.000 TL, anonim şirket için 50.000 TL’ dir. İlk aşamada, yatırım yapmak, ekipman satın almak ve büyük miktarlarda ithalat yapmak istiyorsanız, gelecekteki ödemelerde sorun yaşamamak için miktar daha yüksek olmalıdır.

Limited şirket kurulurken belirlenen (taahhüt edilen) sermayenin ödenmesi zorunluluğu yoktur, ancak anonim şirket kurulurken belirlenen sermayenin 1/4’ünün şirket kurulmadan önce ödenmesi gerekir.

Ne tür bir şirket olmalı?

Şirket türünün “Limited Şirket” veya “Anonim Şirket” olmasına göre sorumluluklar ve avantajlar değişecektir. Genel olarak şirketler birbirine benzese de, aralarında bazı farklılıklar vardır. Bir limited şirketin asgari sermaye açısından avantajları vardır.

Anonim şirket ortağının sorumluluğu şirkete yatırdığı sermaye kadardır. Limited şirkette hisse değişimi noter aracılığıyla yapılır, anonim şirkette yapılmaz.

Kayıt işlemine başlamadan önce kendinize iyi bir mali müşavir seçmenizi öneririz

Sayfa içerikleri

Yardımcı olabilir miyiz?